Gornje Međimurje

Učenici prvih i drugih razreda naše škole su u utorak, 28. svibnja 2019. godine, bili na poludnevnom izletu pod nazivom „Gornje Međimurje.“

Prvo odredište koje su učenici posjetili bio je OPG obitelji Hažić iz Jurovčaka. Na brežuljku iznad toplica Sveti Martin smjestilo se ovo gospodarstvo koje se bavi uzgojem i preradom vinove loze, jabuka i sušenjem nekih ljekovitih biljaka. Razgledali smo vinski podrum, hladnjaču za jabuke, postrojenje za preradu jabuka i sušaru. Saznali smo kako od grožđa nastaje vino, a od jabuka sok i čips. Prošetali smo „Goričkom stezom“ uz njihove nasade vinove loze, upoznali ulogu „klopoca“ i saznali o nekim svecima koje slave vinari u Međimurju. Na kraju smo isprobali sok i čips od jabuka.

Sljedeća destinacija nam je trebao biti Žabnik, tj. poučna staza „Mlinarev put“ Javne ustanove za zaštitu prirode Križovec, no kako nam vrijeme to nije dopustilo, odvezli smo se do njihovog sjedišta u Križovec. Tamošnji zaštitari prirode, djelatnici Javne ustanove za zaštitu prirode, pokazali su nam putem slikovnog materijala, prezentacija i kratkih filmića, najzanimljivije djeliće prirode čijim očuvanjem se oni bave. Upoznali smo najpoznatije vrste ptica koje obitavaju u Međimurju i razgledali njihov „Hotel za kukce“.

Na kraju smo posjetili najsjeverniji grad u Republici Hrvatskoj, susjedno nam Mursko Središće. Vidjeli smo Spomenik rudaru u gradskom parku i čuli priču o rudarskoj povijesti grada. Saznali bismo mi još i ponešto više, ali nas je kiša potjerala kući. Bilo je ovo jedno lijepo i poučno druženje za sve nas.

Učiteljice i učitelj 1. i 2. razreda

objavio: Lidija Kovačić Faić   datum: 29. 5. 2019.

« Ožujak 2024 »